Przejdź do głównej zawartości

Homemade sushi







SKŁADNIKI :
  • 250g ryżu do sushi
  • algi (nori)
  • 1 mały świeży ogórek
  • 1/2 czerwonej papryki
  • 1/2 opakowania kiełków rzodkiewki
  • 150-200g łososia wędzonego
  • 1/2 łyżeczki cukru
  • szczypta soli
  • 1 łyżka octu ryżowego
Ryż wsypujemy do rondla i płuczemy wodą do momentu aż woda będzie przejrzysta bądź delikatnie mętna. Gdy ryż zostanie już wypłukany zalewamy go wodą ( tak aby woda była ok. 1 cm ponad ryżem). Gotujemy ryż aż woda całkiem się wygotuje ( co jakiś czas mieszając ryż i pilnując żeby się nie przypalił. Gdy ryż jest już ugotowany, wykładamy go na płaski talerz i studzimy, jak jest lekko ciepły dodajemy do niego ocet ryżowy,  sól i cukier i mieszamy, po czym pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia. Ogórka myjemy, obieramy i wykrawamy gniazda nasienne, kroimy go w długie paski o średniej grubości. Paprykę również myjemy, wydrążamy nasionka i kroimy w paseczki. Łososia kroimy na paski trochę większe niż paprykę i ogórka. 
Na desce wyłożonej folią aluminiową bądź spożywczą kładziemy 1 płat nori, nakładamy na niego ryż i rozprowadzamy go równomiernie, zostawiając ok. 1 cm wolnego miejsca na aldze ( bez ryżu). Gdy ryż na aldze jest już równo rozłożony, ok. 1 cm o dolnej krawędzi układamy wzdłuż kolejno : ogórka , paprykę, łososia i posypujemy je wzdłuż kiełkami. Bierzemy delikatnie dolny brzeg algi i zaczynamy zwijać rolkę, zwracając uwagę na to by wszystko w środku było dobrze ściśnięte ( w środku nie może być wolnego miejsca ani powietrza). Gdy nasza rolka dojdzie już do miejsca, gdzie zostawiliśmy kawałek niezagospodarowanej algi, należy owy kawałek delikatnie zwilżyć wodą, po czym kontynuować zwijanie rolki i sprawdzić czy wszystko odpowiednio się posklejało i czy pod algą nie ma pęcherzyków powietrza  Kolejno postępujemy jednakowo z pozostałymi składnikami. Gdy wykorzystamy już wszystkie produkty czas przejść do krojenia naszych rolek. Niezbędny jest do tego bardzo ostry nóż i kawałek wilżonego zimną wodą ręcznika. Bierzemy jedną rolkę na deskę i przekrawamy ją w połowie, wycieramy nóż w ręcznik, po czy z jednej części rolki kroimy kawałek o grubości ok. 1 cm. I tak samo postępujemy z każdą rolką, pamiętając o tym żeby wycierać nóż, bo inaczej algi się postrzępią a kawałki sushi będą wyglądały mało estetycznie. Układamy pokrojone sushi na talerzu/ bambusowej desce i dekorujemy je wg naszej fantazji .Przy podawaniu sushi warto pamiętać o takich dodatkach jak ciemny sos sojowy, wasabi czy też marynowanym imbirze.







Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mrożona latte z syropem klonowym

SKŁADNIKI ( na 1 porcję ) 1/2 szklanki zimnego mleka 3-4 kostki lodu 1 łyżeczka syropu klonowego 1/2 łyżeczki cukru kryształu 1,5 łyżeczki kawy rozpuszczalnej 1/4 szklanki zimnej wody płatki czekoladowe ( do dekoracji) *Niezbędne do wykonania tej kawy będą : wysoka przezroczysta szklanka mały dzbanuszek z niewielkim dziubkiem shaker Mleko wraz z kostkami lodu i cukrem wlewamy do shakera  , zakręcamy go i wielokrotnie  energicznie nim potrząsamy ( żeby uzyskać pianę na mleko przy okazji chłodząc je jeszcze bardziej kostkami lodu ). Kawę wsypujemy do dzbanuszka, zalewamy wodą i mieszamy  żeby się rozpuściła. Na dno wysokiej przezroczystej szklanki wlewamy syrop klonowy ,następnie spienione w shakerze mleko . Na koncu delikatnie po ściance wlewamy kawę . Posypujemy po wierzchu płatkami czekoladowymi i gotowe ;)

Filet z indyka po hawajsku

SKŁADNIKI (na 2 porcje) 500 g fileta z indyka 2 plastry ananasa z puszki  6 plasterków oscypka żurawina (ze słoiczka) 1 duży ogórek 1 duży pomidor 1 papryka żółta  Oliwa z oliwek Przyprawa do drobiu Zioła zamiast soli Ziemniaczki (lub ryż)- wg uznania (ilość również) Fileta kroimy w poprzek na dwie płaskie części. Każdą z części nacieramy obustronnie przyprawą do drobiu (w moim przypadku Smoky Texan). Ziemniaczki obieramy i gotujemy (jeśli wybraliśmy ryż gotujemy go zgodnie z instrukcją na opakowaniu). Filet z indyka smażymy z jednej strony (można go również ugrillować), przekręcamy na drugą stronę, kładziemy na niego ananasa i przykrywamy go oscypkiem, smażymy pod przykryciem aż oscypek się rozpuści, a mięso nie będzie surowe. Ogórka, pomidora i paprykę kroimy w drobniutką kostkę, wrzucamy do miski, dodajemy 1-2 łyżeczki oliwy z oliwek i zioła zamiast soli do smaku. Mieszamy i gotowe. Indyka podajemy z ziemniaczkami/ryżem i sałatką.

Gdańska Wytwórnia Lodów Naturalnych

Gdańska Wytwórnia Lodów Naturalnych to jedyna w swoim rodzaju fabryka lodów, która do produkcji swoich specjałów używa najwyższej jakości składników tworząc niesamowicie trafione połączenia bez żadnych ulepszaczy barwy, koloru czy zapachu. Wiele razy mijałam stoisko lodziarni biegnąc ulicą Długą na zajęcia i   zawsze wzbudzało ono moją ciekawość , ale zazwyczaj brak czasu i natłok obowiązków powodował, że odwiedzenie tego miejsca przesuwałam na kolejny termin. Pewnego razu postanowiłam jednak udać się na spokojny spacer, bez żadnego pośpiechu i przy okazji odwiedzić Gdańską Wytwórnię Lodów Naturalnych-   lody wydawały się idealnym zwieńczeniem moich wędrówek pośród zabytkowych kamieniczek, zwłaszcza że słupki rtęci pokazywały niebagatelne 26 stopni, a w kalendarzu widniała data 1 czerwca, czyli doskonały moment na małą chwilkę zapomnienia i przy okazji powrót do dzieciństwa.   Kolejka za lodziarnianą ladą rosła z minuty na minutę, a wokół mnie pojawiało się coraz więce